راهنمای نگارش مقاله

نمای کلی


معرفی

مجله علمی محاسبات نرم دارای مجوز شماره ۱۷۹۸۷۹ مورخ ۱۳۹۰/۰۹/۱۲ از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که تسهیلاتی برای انتشار کامل مقالات علاقه مندان حوزه محاسبات نرم ارائه می‌دهد. مخاطبان این مجله شامل محققان، دانشجویان، اساتید، مدیران و اپراتورهای برنامه‌های محاسبات نرم است. موضوعاتی که مجله پوشش می‌دهد (که به این موارد محدود نمی‌شود) عبارتند از:

زیرموضوعات حوزه توسعه روش های محاسبات نرم 

      - شبکه عصبی
      - منطق فازی
      - هوش مصنوعی
      - نمایش دانش
      - یادگیری ماشینی
      - نظریه و سیستم های آشوب
      - محاسبات تکاملی
      - محاسبات استنتاجی
      - سیستم های چندعامله هوشمند

زیرموضوعات حوزه کاربردهای محاسبات نرم در

      - مهندسی نرم افزار

      - محیط های چندرسانه ای

      - شبکه های کامپیوتری

      - امنیت

هدف اصلی مجله محاسبات نرم انتشار مقالات پژوهشی اصلی و کامل است که یک موضوع یا پروژه خاص را در زمینه‌های فوق با جزئیات و عمق کافی جهت استفاده عملی علاقه مندان در بر می‌گیرد. محققان می‌توانند نسخه‌های گسترش‌یافته مقاله‌های با کیفیت ارائه شده در کنفرانس‌ها را برای بررسی به این مجله ارسال کنند.

توجه داشته باشید مقالاتی که پیش از این با همان محتوا منتشر شده یا همزمان به عنوان مقاله مشابهی به مجلات یا کنفرانس‌های دیگر ارسال شده است، بلافاصله رد شده و نویسندگان آن در لیست سیاه قرار خواهند گرفت. در صورت منتشر شدن مقاله ذیل نام نویسنده/نویسندگان عبارت «مقاله دارای سرقت ادبی می باشد» درج می‌شود.


نحوه تهیه فایل مقاله

چکیده مقاله بایستی بین 100 تا 250 کلمه بوده و نباید حاوی اختصارات نامشخص یا منابع نامشخص باشد. علاوه بر این نویسندگان باید 5 تا 8 کلمه کلیدی را از میان کلماتی که نقش نمایه و فهرست را ایفا می‌کنند و کار جست وجوی الکترونیکی را آسان می سازند، ارائه دهند. مقاله‌های ارسال شده برای بررسی و چاپ باید به طور مختصر تهیه شده و نباید از 20 صفحه تایپ شده بیشتر باشند (فونت 12 برای فارسی و 10 برای مقالات انگلیسی، شامل جداول و نمودارها).

در ارسال اولیه، یک فایل حاوی مطالب مقاله (به فرمت Word یا PDF) به همراه فایل تکمیل شده تعارض منافع و تعهدنامه نیاز است. اما برای ارسال‌ بازنگری مقاله، ما اکیداً توصیه می‌کنیم به همراه فایل PDF مقاله بازنگری شده، فایل‌ مقاله قابل ویرایش (به فرمت Word یا LaTeX) بارگذاری شوند. دقت کنید که برای صفحه آرایی ارسال فایل قابل ویرایش اجباری بوده و ارسال با تاخیر این فایل پذیرش مقاله را به تاخیر خواهد انداخت. نویسندگان باید مقاله را از طریق سیستم برخط مجله به آدرس scj.kashanu.ac.ir ارسال کنند و به فایل هایی که از طریق ایمیل ارسال می شوند ترتیب اثر داده نخواهد شد.

قالب Word مقالات مجله محاسبات نرم را می توانید از اینجا دریافت کنید. (به‌روز شده در 1402)

برای دریافت فایل تعرض منافع اینجا کلیک کنید.

برای دریافت فایل تعهدنامه اینجا کلیک کنید.

کلیه مکاتبات باید به رایانامه مجله به آدرس scj[at]kashanu.ac.ir ارسال شود.


ارسال مقاله

ارسال مقاله به مجله محاسبات نرم فقط به صورت الکترونیکی از طریق وبگاه مجله امکان پذیر است. برای ارسال یک مقاله، ابتدا باید یک حساب جدید ایجاد کنید (در صورتی که حساب کاربری در مجله ندارید). پس از اتمام ثبت نام، باید وارد حساب کاربری خود شده و بر روی "ارسال مقاله" کلیک کنید.


تغییر در نام و ترتیب نویسندگان

نویسندگان بایستی قبل از ارسال مقاله، فهرست و ترتیب نویسندگان را با دقت در نظر بگیرند و لیست قطعی نویسندگان را در زمان ارسال ارائه دهند. هرگونه افزودن، حذف یا تغییر نام و ترتیب نویسندگان فقط قبل از پذیرش مقاله و تنها در صورت تأیید سردبیر مجله قابل انجام است. برای درخواست چنین تغییری، سردبیر باید موارد زیر را از نویسنده مسئول مقاله دریافت کند: (الف) دلیل تغییر فهرست نویسندگان و (ب) تأیید کتبی (پست الکترونیکی یا نامه) از همه نویسندگان مبنی بر موافقت با اضافه شدن نویسندگان جدید. حذف یا تغییر ترتیب نویسندگان، نیز نبازمند موارد بیان شده است. 

تنها در شرایط خاص، سردبیر پس از پذیرش مقاله، با اضافه، حذف یا تنظیم مجدد نویسندگان موافقت می‌کند. در طی مدتی که سردبیر درخواست را بررسی می‌کند، انتشار مقاله به حالت تعلیق در می‌آید. اگر مقاله پیش از این منتشر و برای نمایه سازی ارسال شده باشد، به هیچ درخواستی ترتیب اثر داده نمی شود.


کپی رایت

پس از پذیرش نهایی مقاله، از نویسندگان خواسته می‌شود تا "فرم حق نشر مجله" و "مشارکت نویسندگان" را تکمیل و ارسال کنند.

برای دریافت فایل حق نشر مجله اینجا کلیک کنید.

برای دریافت فایل مشارکت نویسندگان اینجا کلیک کنید.


زبان مقالات

آثار ارسالی می توانند به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شوند. به نویسندگانی که کمتر با زبان‌های فارسی یا انگلیسی آشنایی دارند توصیه می‌شود که برای تهیه مقالاتی که از نظر دستوری و زبانی عاری از خطا باشند، از زبان شناسان ماهر کمک بگیرند.


ساختار مقاله

عنوان مقاله

از آنجایی که عناوین اغلب در سیستم‌های بازیابی اطلاعات استفاده می‌شود، لذا عنوانی صریح و مختصر انتخاب کنید. در صورت امکان در عنوان از درج اختصارات و فرمول‌ها خودداری کنید.

نام نویسندگان و وابستگی‌های سازمانی

نام و نام‌خانوادگی هر نویسنده بایستی به طور واضح ذکر شده باشد و نویسنده مسئول باید بررسی کند که املای همه نام‌ها به درستی ذکر شده باشند. وابستگی‌های سازمانی نویسندگان نیز باید در زیر نام‌ها نوشته شوند. بلافاصله پس از نام نویسنده مرتبه علمی ایشان و سپس یک عدد که نشان‌دهنده وابستگی سازمانی است می‌آید. آدرس کامل هر وابستگی، از جمله نام کشور و آدرس ایمیل هر نویسنده نیز باید ذکر شود.

نویسنده مسئول

در مقاله ارسالی باید به وضوح مشخص شده باشد که مکاتبات در تمام مراحل داوری تا انتشار و همچنین پس از انتشار با چه کسی (به عنوان نویسنده مسئول مقاله) انجام خواهد شد. این مسئولیت شامل پاسخ به هرگونه پرسش آینده در مورد مقاله ارسالی نیز می‌باشد. نویسنده مسئول بایستی اطمینان حاصل کند که آدرس ایمیل ارائه شده فعال بوده و همچنین اطلاعات تماس به روز باشد.

چکیده

چکیده باید مختصر و جامع باشد، بدین معنا که چکیده باید به طور مختصر هدف تحقیق، نتایج اصلی و نتیجه‌گیری عمده را بیان کند. چکیده جدا از مقاله ارائه می‌شود، بنابراین باید به تنهایی کافی و جامع باشد. از ذکر مراجع در چکیده باید اجتناب شود، اما در صورت ضروری بودن، بایستی نام نویسنده(ها)ی مقاله و سال انتشار ذکر شود. همچنین، از اختصارات غیر استاندارد یا غیر معمول باید اجتناب شود، اما در صورت ضروری بودن باید در اولین ذکر، تعریف شود.

کلمات کلیدی

بلافاصله پس از چکیده، حداکثر 8 کلمه کلیدی با اجتناب از اصطلاحات عمومی (برای مثال، 'و'، 'از') و به صورت مفرد ذکر می شود. در ارائه کلمات کلیدی دقت کنید: فقط کلماتی که به طور قوی در زمینه مقاله ارسالی واجد اهمیت هستند را ذکر کنید. این کلمات کلیدی برای اهداف نمایه‌سازی استفاده می‌شود.

مقدمه

در قسمت مقدمه، نوآوری و همچنین دلیل استفاده از روش‌ها یا الگوریتم‌های بیان شده در مقاله باید به وضوح ذکر شود.

بدنه مقاله

بدنه مقاله باید به اندازه کافی کامل باشد تا جزئیات کافی را برای یک اثر و همچنین توسعه آن توسط دیگران فراهم کند. با این حال، فقط روش‌های جدید باید با جزئیات ارائه و شرح داده شوند. روش‌هایی که پیش از این منتشر شده باید ارجاع داده شوند و تغییرات مهم که در آنها انجام شده باید به طور مختصر ذکر گردند.

نتایج

نتایج باید در یک متن منطقی به همراه جداول و شکل‌ها (در صورت نیاز) ارائه شده و از ارائه مکرر داده‌های یکسان در اشکال مختلف باید اجتناب شود. نتایج بایستی حاوی مطالبی مناسب بوده و نباید با یکدیگر در تناقض باشند. هنگام توصیف یافته ها، بهتر است جملات به صورت گذشته نوشته شوند. در ضمن نتایج باید حتی المکان بدون ارجاع به سایر منابع توضیح داده شوند.

بحث

بحث باید ارتباط نتایج بدست آمده با فرضیه های مطرح شده در مقدمه را نشان داده و جایگاه کار انجام شده را نسبت به کارهای ارائه شده در زمینه مقاله مشخص نماید. دقت کنید که نتایج و بخش بحث را می توان با هم ترکیب کرد.

نتیجه گیری

محتوای بخش نتیجه گیری نباید به طور قابل توجهی چکیده را تکرار کرده و بایستی نشان دهنده نتایج حاصل از روش ارائه شده در مقاله باشد.

شکل‌ها و جداول

عکس‌ها باید دارای خطوط واضح باشند. تا حد ممکن سعی کنید برای رسم نمودارها از نرم افزارهایی که به صورت برداری (vector) خروجی دارند استفاده کنید. شماره‌ شکل‌ها مجزا از جداول و به ترتیب استفاده در مقاله ذکر شوند. هر جدول و شکل باید دارای یک عنوان باشد که محتوای آن را توضیح دهد. در ضمن بایستی عنوان شکل در پایین آن و عنوان جدول در بالای آن ذکر شود.

فرمول‌های ریاضی

لطفاً معادلات ریاضی را به عنوان متن قابل ویرایش و نه به عنوان تصویر ارسال کنید. در صورت امکان فرمول‌های ساده را متناسب با متن عادی ارائه دهید و از ممیز (/) به جای خط افقی برای عبارات کسری کوچک، به عنوان مثال، X/Y استفاده کنید. هر معادله‌ای را که باید جدا از متن ذکر شود به صورت پی در پی و به ترتیب استفاده در متن شماره گذاری کنید.

سپاسگزاری

سپاسگزاری را در بخش جداگانه‌ای در انتهای مقاله قبل از مراجع ذکر کرده و از آوردن آن در سایر صفحه‌های مقاله و حتی به عنوان پاورقی اجتناب کنید. در این بخش به طور معمول افرادی را که در طول تحقیق به نویسندگان کمک کرده‌اند (به عنوان مثال، کمک نوشتاری یا بررسی دستور زبان مقاله و غیره) و یا نهادهای علمی که در پیشبرد مقاله سهیم بوده‌اند، ذکر می‌شود.

مراجع

لطفاً اطمینان حاصل کنید که هر مرجع ذکر شده در متن مقاله در فهرست مراجع وجود داشته باشد. عکس این وضعیت هم بایستی برقرار باشد یعنی مرجع ذکر شده در فهرست مراجع باید در متن مقاله ارجاع داده شده باشد.  توصیه می‌شود از ذکر نتایج و مقالات منتشر نشده در فهرست مراجع اجتناب کنید. در ضمن استفاده از DOI الزامی است، زیرا DOI برای هر مقاله منحصر به فرد بوده و بنابراین می‌توان از آن به عنوان تایید ارجاع صحیح به مقاله استفاده کرد.

منابع باید در داخل مقاله در براکت شماره‌گذاری شده (به عنوان مثال [1]) و در انتهای مقاله در بخش فهرست مراجع بایستی به ترتیب استفاده ذکر شوند. الزامات سختگیرانه‌ای در مورد قالب مراجع هنگام ارسال نسخه اولیه وجود دارد، لذا توصیه می شود پیش از ارسال مقاله نسبت به صحت نحوه ذکر مراجع با توجه به دستورالعمل زیر اطمینان حاصل کنید. 

مجله محاسبات نرم برای ارجاع‌دهی از سبک IEEE استفاده می‌کند. برای مشاهده جزئیات به صفحه دستوالعمل ارجاع‌دهی در راهنمای نویسندگان مراجعه کنید.