اصول اخلاقی انتشار مقاله

مجله محاسبات نرم با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیته اخلاق در انتشار (COPE) می‌باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می نماید.

 

نقش هر فردی که در فرآیند انتشار مقاله در مجله محاسبات نرم دخیل است در یکی از سه گروه زیر قرار می گیرد:

 

الف) نویسنده

1. طبق دستورالعمل های ارائه شده توسط کمیته بین المللی ویراستاران مجلات پزشکی (ICMJE)، نقش نویسندگی باید فقط بر اساس چهار معیار زیر باشد:

  • مشارکت قابل توجهی در طراحی و ایده پردازی یک اثر و یا تهیه، تجزیه و تحلیل یا تفسیر داده های مربوط به آن
  • تدوین اثر یا بازبینی انتقادی آن برای تهیه محتوای مهم فکری
  • تأیید نهایی نسخه ای که منتشر می شود
  • توافقنامه برای پاسخگویی به تمام جنبه های کار برای حصول اطمینان از اینکه سوالات مربوط به صحت یا تمامیت بخشی از کار به طور مناسب بررسی و حل شده است

همه کسانی که به عنوان نویسنده تعیین شده اند باید چهار معیار تعیین شده برای تألیف را داشته باشند و همه کسانی که چهار معیار را دارند باید به عنوان نویسنده مشخص شوند.

2. نویسندگان باید از ارائه مقاله ای که پیش از این به طور کامل یا جزئی در مجلات، کنفرانس ها، کتاب ها یا هر رسانه دیگر منتشر شده است که ممکن است منجر به تعارض ادعاهای مربوط به حق چاپ شود، خودداری کنند.

3. نویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که تمام کارهای مرتبط را که ذکر کرده اند، با حفظ امانت و به درستی ارجاع داده اند.

4. اگر نویسنده ای در اثر منتشر شده خود متوجه خطا یا اشتباهی شود، وظیفه دارد که آن را سریعاً به تحریریه مجله گزارش دهد.

5. نویسندگان باید فرم تعارض منافع را تکمیل و امضا کنند و همه منابع احتمالی مرتبط با تعارض منافع را در مورد تحقیقات خود فاش کنند.

6. نویسندگان باید کلیه حقوق مربوط به انتشار آثار خود را تحت قوانین کپی رایت به مجله واگذار کنند تا ناشر بتواند آثار آنها را منتشر کند.

 

ب) ویراستار

1. ویراستاران باید اطلاعات بدست آمده از مقاله های ارسالی را محرمانه نگه دارند.

2. ویراستاران باید مسئولیت تصمیمات انتشاراتی را که می گیرند، بپذیرند.

3. ویراستاران باید اشتباهات، توضیحات یا اظهارات عذرخواهی را منتشر کنند و در صورت داشتن شواهد واضح از سوء رفتار علمی، تحقیقات غیراخلاقی، سرقت علمی یا سایر موارد نقض نشر علمی-اخلاقی، باید نسبت به افشای آن اقدام نمایند.

4. ویراستاران باید صداقت علمی مقاله ها را حفظ کنند.

5. ارزیابی مقاله ارسال شده بر اساس اصالت محتوا، وضوح ارائه، تسلط به زبان، روش استدلال، تجزیه و تحلیل دقیق داده ها و کمک به زمینه های علمی مورد علاقه مخاطبان مجله (که در زمینه های مورد پوشش مجله ذکر شده) خواهد بود.

 

ج) داور

فرایند بررسی اولیه (پیش داوری) مقاله ارسالی به مجله محاسبات نرم به صورت بسته (بدون مشخص شدن نام نویسندگان) توسط اعضای هیئت تحریریه است.

1. اطلاعات به دست آمده از فرآیند داوری نباید به نفع هیچ شخص یا سازمان یا به ضرر فردی باشد.

2. هیچگونه اطلاعاتی که هویت نویسندگان مقاله را در حین داوری مشخص کند، در اختیار داوران قرار داده نمی شود.

3. نظرات بازبینی باید عینی و سازنده باشد. جملات ملتهب کننده، افتراآمیز، تحقیرکننده یا هرگونه حمله شخصی ممنوع است.

4. داوران تنها در صورتی حق مشارکت در فرآیند بازبینی مقاله ارسالی را دارند که در زمینه مقاله از تخصص کافی برای انجام ارزیابی مناسب برخوردار باشند.

5. داوران باید کارهای مرتبط منتشر شده ای که در مقاله به آنها ارجاع داده نشده است، را ذکر کنند.

 

تذکرات مهم:

 1. مقالات ارسالی باید مرتبط با اهداف و زمینه ‎های مجله بوده و به صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد مجله آماده شده باشد. در غیر این صورت مقاله پس از بررسی اولیه و تشخیص عدم ارتباط آن با اساس‎نامه مجله، به نویسنده بازگردانده خواهد شد.
2. مسئولیت صحت و دقت محتوای مقالات، بر عهده نویسندگان است و نویسندگان موظف هستند از صحت و دقت محتوای مقالات اطمینان حاصل کنند. چاپ مقاله به معنی تأیید مطالب آن توسط مجله نیست. 
3. در صورتی که در هر مرحله از ارسال، داوری، ویرایش یا چاپ مقاله، رفتارهای غیراخلاقی پژوهشی اعم از جعل داده‎ ها (Fabrication)، تحریف اطلاعات (Falsification) و سرقت علمی (Plagiarism) مشاهده شود، مجله برخورد قانونی خواهد کرد.
4. اجاره علمی به این معنا که نویسنده (نویسندگان) فرد دیگری را برای انجام پژوهش به کار گیرد و پس از پایان پژوهش، با دخل و تصرف اندکی آن را به نام خود به چاپ رساند، از نظر این مجله غیرقانونی است.
5. نویسنده مسئول مقاله باید نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نویسندگان و عدم وجود نامی غیر از پژوهشگران درگیر در انجام پژوهش و تهیه مقاله اطمینان حاصل کند.
6. نویسنده مسئول موظف است در ذکر عناوین دانشگاهی و انتساب افراد به واحدهای دانشگاهی و جز آن، مطابق آخرین وضعیت افراد عمل کند و از ذکر دو عنوان هم‌زمان برای یک فرد بپرهیزد.

7. این مجله تأکید دارد که مسئولیت علمی مقالات مستخرج از پایان ‎نامه حتماً بر عهده استاد راهنمای دانشجو باشد. همچنین سایر مقالات نیز تا حد ممکن با مسئولیت علمی اعضای محترم هیئت علمی دانشگاه‎ها یا مراکز تحقیقاتی ارسال گردند.
8. ترتیب اسامی نویسندگان پس از پذیرش مقاله به هیچ عنوان قابل تغییر نیست. چنانچه نویسنده مسئول قصد اضافه، حذف و تغییر در ترتیب نام نویسندگان را داشته باشد بایستی قبل از پذیرش نهایی مقاله این کار را انجام دهد. بدین منظور نویسنده مسئول باید طی نامه­‌ای که به امضای تمامی نویسندگان مقاله رسیده باشد، خطاب به سردبیر مجله درخواست خود را با ذکر دلیل موجه به صورت کتبی ارسال نماید.